Wycieczka do Bełchatowa 21.04.2017 r.

Dnia 21 kwietnia 2017 r. w ramach projektu nr RPLD.11.01.02-10-A005/16 pod nazwą „Uczę się i nauczam – wsparcie uczniów i nauczycieli szkół publicznych w Gminie Sulejów” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 z zakresu edukacji przyrodniczej odbyła się wycieczka do Bełchatowa. Uczestnikami było dwudziestu uczniów klas III-VI, a opiekunami wycieczki były pani Hanna Kopeć i Joanna Pełka. Uczestnicy wycieczki objęci są wsparciem w projekcie w Zadaniu 2 biorąc udział w zajęciach rozwijających zainteresowania w zakresie nauk przyrodniczych.

Wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem wystawy „PGE Giganty Mocy”. Na wstępie młodzi ekolodzy obejrzeli ciekawą ekspozycję palm wielkanocnych, a następne 1,5 godziny spędzili na oglądaniu wspaniałych zasobów interaktywnych, geologicznych i archeologicznych. Wystawa składała się z 8 sal tematycznych. Podczas interaktywnej i muzealnej podróży historycznej Polski, a szczególnie regionie Bełchatowa uczniowie oglądali różnorodne okazy paleontologiczne takie jak amonity, małże, gąbki itd. Zapoznali się z planszami prezentującymi: spiralę dziejów, dryf kontynentów, transgresję i regresję morza oraz opisy organizmów żyjących w morzu jurajskim. Ponadto obejrzeli kilka prezentacji multimedialnych, zdobywając ciekawą wiedzę z zakresu wydobycia węgla brunatnego, energii odnawialnej oraz nieodnawialnej. Uczniowie mogli zagrać w interaktywną grę rozwijającą pamięć „Botaniczne Memo” oraz grę edukacyjną "Odgadywanie gatunków roślin". W  Sali Jesień  zapoznali się z tematyką aktywności tektonicznej w obrębie Polski centralnej w okresie paleogenu oraz powstawania złóż węgla brunatnego w rejonie Bełchatowa. Tam mogli obejrzeć okazy skał osadowych, przekrój geologiczny przez złoże węgla brunatnego „Bełchatów”, planszę prezentującą proces powstawania węgla brunatnego. W Sali Zimowej  oglądali okazy fragmentów skał skandynawskich, żwirów, piasków i bursztynów, fragmenty kości oraz model szkieletu mamuta włochatego. Najwięcej przyjemności sprawiło uczniom bezpośrednie doświadczanie. Gry i zabawy typu: drabina Jacoba, prądnice, generator van de Graafa całkowicie pochłonęły naszą uwagę. Nikt się nie nudził, a czas przeznaczony na zwiedzanie i zabawę okazał się stanowczo za krótki. Na pamiątkę każdy z uczestników otrzymał pieczątkę z wybranym amonitem.

Po obiedzie uczestnicy wycieczki wybrali się do Rezerwatu Łuszczanowice. Uczniowie poznali las jodłowy, a także mogli zaobserwować zawilce, które objęte są ochroną gatunkową. Kolejnym etapem przyrodniczej podróży był wjazd na punkt widokowy w Kleszczowie. Widok wyrobiska zachwycił nas wszystkich i mimo zimnej i wietrznej aury nikt nie narzekał. Ostatnią i zarazem wielką atrakcją zwiedzania był wjazd wyciągiem krzesełkowym na górę Kamieńsk. To sztuczne wzgórze o wysokości 386 m n.p.m. powstałe jako zwałowisko zewnętrzne Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, powitało uczestników wycieczki grubą warstwą śniegu. Kilkuminutowa zabawa na śniegu sprawiła uczniom dużo frajdy. Największą jednak radość wywołała wieść, że będziemy zjeżdżać na torze saneczkowym. Tym razem pogoda okazała się nieco łaskawsza, gdyż prawie przez cały pobyt na saneczkach, towarzyszyło nam słońce. Wszystkim uczestnikom dopisywał świetny humor i dobre samopoczucie.

Główne cele wycieczki zostały osiągnięte. Uczniowie zostali zapoznani, w jaki sposób powstaje węgiel brunatny, jak się wydobywa i przetwarza na energię elektryczną w bełchatowskich gigantach, czyli elektrowni i kopalni węgla brunatnego Bełchatów. Uczniowie zobaczyli fragment lasu jodłowego, graba pospolitego oraz dęba szypułkowego. Z punktu widokowego uczniowie podziwiali niemal cały teren kopalni z koparkami nakładowymi, węglowymi, zwałowarkami i dziesiątkami kilometrów przenośników taśmowych.

 

 

belchatow_2.jpg

 

belchatow_3.jpg

 

belchatow_4.jpg

 

belchatow_6.jpg

 

belchatow_13.jpg

 

 

belchatow_15.jpg

 

belchatow_24.jpg

 

belchatow_30.jpg

 

belchatow_33.jpg

 

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

Rejestr zmian

Data wprowadzenia dokumentu do BIP: 15 maja 2017 10:26
Dokument wprowadzony do BIP przez: Izabela Dróżdż
Ilość wyświetleń: 962
15 maja 2017 11:51 (Izabela Dróżdż) - Zmiana treści zakładki.
15 maja 2017 11:43 (Izabela Dróżdż) - Zmiana treści zakładki.
15 maja 2017 11:38 (Izabela Dróżdż) - Zmiana treści zakładki.
Zatrzymaj banner przewijany